Pages Menu
TwitterRssFacebook
Categories Menu

Posted on Ağu 14, 2017 in Blog, Haberler, Yazılım

Ulysses Uygulamasında Yeni Dönem: Abonelik Modeli

Ulysses Uygulamasında Yeni Dönem: Abonelik Modeli

Az önce hiç beklemediğim bir şey öğrendim; Ulysses uygulaması abonelik modeline geçiş yapmış. Ohaaa! Olacak iş mi bu?

 

 

Bu sadece başlangıç bence, diğer uygulamaların geliştiricileri de yavaş yavaş bu modele geçiş yapacaklar.

Öyle ya, sofistike bir yazılım uygulamasını satıyorsunuz ve kullanıcılarınızdan bir kez para alıyor ve yıllarca onlara hizmet veriyorsunuz – bir daha tek kuruş almadan! Günümüz teknolojisinin değişim ve yenilenme ivmesine bakınca getirisi olan bir model olmadığını anlamamız fazla zaman almıyor. Fiziki bir ürün değil ki ekonomik ömrünü baz alan bir satış fiyatıyla işleri kotarabilesiniz.

Yazılım firmalarının bu soruna getirdiği diğer bir çözüm yolu Fantastical uygulamasında olduğu gibi Fantastical’dan sonra Fantastical 2 şekilde uygulamayı yeniden satışa sürmek. 1. versiyona sahip kullanıcılara %50 indirim ile yeni versiyona geçiş promosyonu sağlamak. Ulysses uygulamasının geliştiricilerinin diğer yöntemi seçmemeleri bir derece hoşuma gitti diyebilirim. Fakat, abonelik modeli en başta sunulsaydı – Evernote örneğinde olduğu gibi- sorun değildi. Fakat, yüklü bir tutar ödeyerek satın aldığınız uygulamanızın artık abonelik modeline döndüğünü öğrenmek henüz ve uzun süre daha alışabileceğim bir konu değil. Hatanın en başta abonelik modelinin seçilmemiş ve piyasaya bu şekilde çıkılmamış olmasından ibaret olduğunu düşünüyorum.

Gelelim yazılım dünyası ve geliştirici ürünlerinin geleceğine. Tek fiyatlı uygulama satış modeli deneyimlerimizden ve yakın geleceğimizi öngörebildiğimiz ölçüde kazançlı bir model değil. Abonelik modeli gayet sürdürülebilir ve kazançlı bir seçenek. Kullanıcı tarafı içinse şu an abonelikten çıkma hakkı, iyi hizmet, iyi ürün vaadinden başka bir kazanım görünmüyor. Tek seferlik ürün satış modeli uygulamanın belli bir süre sonunda değişen, yenilenen cihazlara ve işletim sistemlerine ayak uydurmak için maliyeti taşıyamama sonucu doğruyor. Abonelik modeli bu soruna dair bir çözüm gibi görünüyor – şimdilik. Eğer, yeterli ve sadık abone/kullanıcı portföyüne sahipseniz.

Yazılım geliştiricileri kitap yayınlamayı bıraktı, şimdi aylık abonelik ile dergi yayıncılığı yapıyorlar.

Kitap yayıncılığı metaforu tam örtüşmüyor olabilir. Ama aylık dergi için cuk diye oturduğunu söyleyebilirim. Kitabı yazarsın, bir fiyat üzerinden yayınlarsın. Satış sonrası için sorumluluk doğuracak bir kalem yoktur. Uygulama için bu durum böyle değil. İşletim sistemleri sürekli yenileniyor, değişiyor ve gelişiyor. Uygulamanızı yayınladığınız ilk sürümündeki işletim sistemi değişim geçirdikçe, yenilenip güncellenerek geliştikçe uygulamanızı yenilemeli, geliştirmeli ve değiştirmelisiniz.

Bunlar fiziki anlamda herhangi bir talep doğurmasada, iş anlamında yoğun bir mesai ve bu mesainin organizasyonunu talep edecektir. Yeni alıcıların olacağını varsayarak tek seferlik satış modelini -zaman zaman fiyat güncellemesi yapsanız dahi- sürdürerek bu değişim temposuna ayak uydurmanız mümkün değildir.

Peki abonelik modeli nedir? Uygulamanız için tek seferlik satış modelinde koyduğunuz satış tutarını, takvim yılının aylarına eşit olarak böldüğünüzde, tek seferde kazanacağınız geliri, her yıl tekrar, tekrar kazanacak olursunuz.

Kullanıcı ne kazanır/ne kaybeder? her yıl uygulamanın en gelişmiş, en güncel halini tekrar tekrar aynı bedeli -12 eşit taksit- ödeyerek satın alır.

Eğer ki, yazılım geliştirici firmanın uygulaması yeteri aboneye/kullanıcı sayısına ulaşamazsa yazılım firmasının işi biter. Eğer ki kullanıcı aboneliği modelinde yazılım firması uygulamasını yeterince geliştiremez, yenileyemez ve değişimlere uyduramaz ise kullanıcılar her yıl aynı uygulama için tekrar tekrar satış bedeli ödeyerek kullanmış olurlar – Eğer abonelikten caymazlarsa.

Netice olarak yazılım geliştirici tarafı içinde, kullanıcı tarafı içinde iki ucu keskin bir bıçak olduğunu ifade etmeliyim. Kullanıcı kimliğimle konuya eğilcek olursam, tek seferlik satın alım karşılığında en günceli, en yeniyi, değişime uyumu satın alamayız -sadece kısa bir süre için bu söylenebilir ve gerçekleşebilir. Satıştan bir yıl sonra cayma hakkımız yoktur, uygulama satın aldığımız haliyle bize ait olur.

Abonelik modeliyle ise vaadler dışında ne olacağını kestiremeyiz, bu durum karşısında aboneliği sona erdirme gibi bir seçeneğimiz olduğu sadece bir yanılsamadır -diğer tek seferlik satın almaya kıyaslandığında, uygulamayı her yıl zaten defalarca yeniden satın aldığımız gerçeği ağır basar. Ödediğimiz paralarla yazılım geliştiriciler hangi yolu seçer, ortaya ne koyarlar önceden kestirmek gerçekten zor. Ama Apple firmasının cihazlarında ve App Store’unda rekabetin kolay olmayacağını şimdiden söylemek zor değil.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.