Pages Menu
TwitterRssFacebook
Categories Menu

Posted on Eki 13, 2016 in Blog, İpuçları, Yazılım

macOS Sierra: Notlar Üzerinde Başkalarını Ekleyerek Ortaklaşa Çalışın

macOS Sierra: Notlar Üzerinde Başkalarını Ekleyerek Ortaklaşa Çalışın

macOS Sierra ve iOS 10’nun diğer bir özelliği de Notlar uygulamasında yarattığınız Notlar üzerinde arkadaşlarınızı da ekleyerek çalışabilmeniz.

Davet ettiğiniz kişiler Notlarınızı düzenleyebiliyor. Katılımcıları davet etmek için ilk önce üzerinde çalışılacak Notunuzu oluşturun. Daha sonra üst tarafda bulunan “Bu nota kişi ekle” ikonuna tıklayın.

notlari-ortaklasa-duzenleme-1

Davetiye göndermek için karşınıza bir sıra seçenek – Mail, Mesajlar vs.- çıkacak. iOS 10‘da “Fazlası” seçeneğine tıklayarak davetiyeyi diğer uygulamalar – Twitter, WhatsApp, Evernote- vasıtasıyla da gönderebilirsiniz.

notlari-ortaklasa-duzenleme-2

Davetiyeyi gönderme şeklini seçtikten sonra “Paylaş” butonuna tıklayın. Burada davetiyeyi göndereceğiniz kişiyi seçerek “Gönder” kısmına tıklayın.

notlari_ortaklasa_duzenleme_3

Karşı taraf davetiyeyi kabul ettikten sonra artık Notunuz üzerinde ortaklaşa çalışabilir ve gerekli düzenlemeleri yapabilirsiniz.

Davet ettiğiniz katılımcıları görmek, başka katılımcıya da davet göndermek veya katılımcıları silmek için üst tarafda bulunan “Bu nota kişi ekle” ikonuna tıklayın. Burada gerekli düzenlemeleri yapabilirsiniz.

notlari-duzenleme-4

Dikkat etmeniz gerekenler:

– Eğer göndereceğiniz Not şifreliyse karşı tarafa bu şifreyi bildirmek zorundasınız.
– Bu özellik iOS 10’da sadece iCloud üzerinde olan Notlarınız için geçerli.
– Eğer karşı tarafın cihazı macOS Sierra veya iOS 10’u desteklemiyorsa, davetiyeye tıkladıkları zaman sistem onları icloud.com’a yönlendirecek.
– Bu özellik sayesinde karşı tarafa Notlarınızı düzenleme izni verdiğinizi unutmayın. Eğer sadece paylaşmak istiyorsanız o zaman sadece “Paylaş” ikonuna tıklayın.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.